کاهگل نانو و ضد آب کردن کاهگل سنتی

ضد آب کردن کاهگل سنتی

امروزه معماری مدرن موجب پیشرفت صنعت ساختمان در کشور شده است یکی از مصالح مد نظر معماران، استفاده از کاهگل در نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی سقف و دیوارها برای زیباسازی فضاهای شهری، رستوران، باغها و بوم گردی مورداستفاده قرار گرفته و حس خوبی به بیننده می بخشد.
از جمله نقاط ضعف استفاده از کاهگل در نمای ساختمان، مقاومت پایین در برابر جذب رطوبت و شسته شدن در هنگام باران و برف می‌باشد. علاوه بر جذب رطوبت در کاهگل سقف، آب باران می‌تواند به دیوار تخلیه شود و این امر می‌تواند باعث فرسایش آهک محافظ یا گچ از روی دیوار شود. اشباع شدن زمین در پایه دیوار توسط آب باران نیز می تواند منجر به افزایش رطوبت، چرخش دیوار به بیرون و ضعیف شدن دیوارهای کاهگلی شود. بنابراین برای جلوگیری از تخریب زودهنگام کاهگل سنتی راه حل هایی ارائه شده است تا جذب رطوبت در آن کاهش یابد.

ضد آب کردن کاهگل سنتی

اهمیت کاهگل در ایران و اروپا

ملات کاهگلی به اندازه چهار هزار سال قبل از میلاد قدمت دارد و ذاتاً با گذشته کشاورزی ما پیوند دارد .از ملات کاهگل بصورت ترکیب خاک رس، کاه و آب به طرز شگفتی برای معماری و تزیین ساختمان‌کمک گرفته‌ شده است. کاهگل علاوه بر ایران که بصورت سنتی از این ملات ارزان و بصرفه استفاده می‌شده است در اروپا از جمله در بریتانیا، آلمان، هلند، دانمارک، بخش هایی از فرانسه، سیسیل، بلژیک و ایرلند نیز بصورت گسترده ای قبل از انقلاب صنعتی استفاده می شده است.
تفاوت کاهگل ها در ایران و اروپا مربوط می‌شود به شیب دار بودن سقف های کاهگلی در اروپا و اینکه بخش اعظم کاهگل در اروپا از نی بلند، کاه گندم شانه شده و نی آبی، راش، هدر یا شاخه های نخل و یا دسته ای از چمن های انباشته ساخته شده است. کاه، محصول زائد حاصل از تولید غلات رایج ترین ماده کاهگلی است، اما در مناطق مجاور آب، بیشتر از نی استفاده می شده است.
از آنجایی که بخش عمده ای از پوشش گیاهی کاهگل اروپایی خشک می ماند و به طور متراکم بسته می شود، هوا را به دام می اندازد و بنابراین به عنوان عایق عمل می کند. اما از طرف دیگر خطر آتش سوزی این نوع کاهگل اروپایی بیشتر است. مزیت کاهگل اروپایی درمعرض بودن کمتر آب بعلت شیب دار بودن می باشد. علاوه بر اینکه جذب رطوبت کمتری بعلت سهم بیشتر کاه یا نی نسبت به کاهگل ایرانی دارد.

مزیت های کاهگل

کاهگل عایق صوتی، رطوبتی و حرارتی مطلوبی با رنگ مطبوع است که ساختمان را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه می دارد و بنابراین در مصرف انرژی صرفه جویی می‌شود. ساخت و اجرای کاهگل بسیار ساده و ارزان است و سطحی کاملا صاف دارند و نسبت به مواد مدرن امروزی حس خوب و آرامبخشی دارد و با محیط زیست کاملا سازگار است. بوی کاهگل حس شاعرانه زیبایی دارد که موجب حفظ این اثر تاریخی شده است. به طور کلی، کاهگل یک مصالح ساختمانی عالی است که مطمئناً ظاهر منحصر به فردی را به هر خانه یا کسب و کاری می بخشد.
کاهگل بعنوان پوشش پشت بام، دیوارهای گچی و آجری، پوشش دیوارهای خشتی و تهیه خشت خام استفاده می‌شود. در نواحی کوهستانی از ترکیب خاک رس، شن و سنگ ریزه استفاده می شود و از ترکیب خاک رس، کاه و نمک بعنوان اندود مقاوم در برابر آب مانند جام‌های نور گیر حمام‌ها استفاده می‌شود.

کاهگل نانوانواع کاهگل

بسیاری از مردم ملات کاهگل مدرن را با کاهگل سنتی اشتباه می گیرند، در صورتی که ملات مدرن فقط ظاهری شبیه کاهگل سنتی دارد و دارای افزودنی های متنوعی است که معمولا با توجه به قیمت، نوع و جنس کاهگل آنها را دسته‌بندی می کنند. این افزودنیها نقاط ضعف کاهگل سنتی را تا حدودی برطرف کرده و مقاومت بالایی به کاهگل سنتی می بخشند. کاهگل انواع گوناگون دارد که در این جا به چند مورد اشاره می شود.

کاهگل سنتی یا ۱۰۰درصد طبیعی

بصورت ترکیب خاک رس، کاه و آب این قابلیت را دارد بر روی هر نوع سطحی اعم از گچی یا سیمانی اجرا شود.

کاهگل مصنوعی

پودری کاملا شبیه کاهگل و حاوی کاه طبیعی با نمای کاهگل و دارای سختی درحد سیمان و مقاوم در برابر رطوبت می‌باشد. در این نوع کاهگل می تواند رزین های چسب و یا هر سخت کننده ای استفاده شود. در تهیه کاهگل ضدآب اغلب از موادی بر پایه سیلیکات استفاده می کنند که منجر به ضدآب شدن ملات کاهگل و ایجاد یه لایه سخت بر ملات خواهد شد. مقاومت در برابر گرما، دوستداری محیط زیست، جلوگیری از جرم گرفتگی و هر نوع آسیب های محیطی جز مهمترین خصوصیات مواد برپایه سیلیکات می باشد.

کاهگل نانو ضد آب کننده

شامل کاهگل کاملا طبیعی که پس از ترکیب با نانو پودرها و بدست آمدن حالت خمیری روی سطح اجرا می شود و پس از خشک شدن، کاملا سخت و مقاوم در برابر رطوبت خواهد بود. این نوع ملات هزینه پایینی دارد و مقاومت و پوشش زیادی دارد. هیچ یک از پوشش های کاهگلی قابل رقابت از نظر جلوگیری از ایجاد گرد وغبار و فرسودگی با این نوع ملات نیست.
امروزه با استفاده از علم و ساختار نانو مواد می‌توان ویژگی های جدیدی را برای محصولات ساختمانی ایجاد کرد. کاهگل تهیه شده و یا مقاوم شده با نانو پودرها علاوه بر عدم تغییر رنگ و ضد لک بودن باعث مقاومت بسیار بالا در برابر جذب آب و همچنین شسته شدن در بارندگی های شدید شده است.

کاهرنگ ضد آب

گاهی کاه همراه یک محلول ضدآب رزین سیلیکونی یا نانوضدآب اضافه می‌شود و همرنگ کاهگل طبیعی بنظر می‌رسد که به آن کاهرنگ می‌گویند.

محلول پوشش ضد آب کننده کاهگل

در حالی که در برخی موارد، ممکن است استفاده ازروشها و مواد مدرن در هنگام ساخت کاهگل مفید باشد، جایی که سقف کاهگلی اهمیت تاریخی دارد، همیشه استفاده از مصالح سنتی با جزئیات ریز ترجیح داده می شود و حفظ و افزایش مقاومت سقف و دیوار کاهگلی اهمیت پیدا می‌کند. بنابراین استفاده از محلول پوشش ضدآب موجب حفظ ظاهر و مقاومت بیشتر کاهگل خواهد شد.
مزیت استفاده از محلول پوشش ضدآب کاهگل نسبت به سایر روشها از قرار زیر است:

  • می‌تواند مشکلات پیچیده سطح پایه را نادیده بگیرد و می تواند به یک لایه ضد آب پیوسته و یکپارچه تبدیل شود.
  • تجهیزات کار ساده است و تکنولوژی ساخت و ساز برای اکثر کارگران آسان است.
  • مناسب برای ساخت و ساز منطقه بزرگ، دوره ساخت و ساز کوتاه برای صرفه جویی در وقت و هزینه هستند.
  • پوشش ضد آب و لایه پایه دارای سطح پیوند 100٪ هستند.
  • پیدا کردن علت نشت آب و قطعات تشکیل دهنده نشت آب بسیار آسان است. گارانتی و بازسازی و تعمیر بسیار راحت است.
  • فقط مقدار کمی از مواد پوشش ضد آب می تواند ترک ها و قطعات آسیب دیده را ترمیم کند.
  • برخی از پوشش های ضد آب را می توان بر روی پایه مرطوب ساخت و یک لایه ضد آب تشکیل داد.

ترکیبات سیلیکونی یا ترکیبات نانو موجب آبگریزی خواهد شد که می‌تواند هر دو برای ضدآب کردن کاهگل مورد استفاده قرار گیرد. محلولی از رزین سیلیکونی یا نانو ضدآب که درصورت ترکیب با کاهگل طبیعی بجای آب، باعث ضدآب شدن و افزایش چشم گیر چسبندگی و سختی کاهگل می‌شود و با با پاشیدن این محلول روی کاهگل طبیعی سنتی یا مصنوعی، سخت و ضدآب می‌شود. این محلول علاوه بر جلوگیری از نفوذ آب به آن جلا و شادابی می بخشد، بخصوص اگر از جنس رزین تهیه شود. امکان استشمام بوی طبیعی کاهگل هنگامی که محلول ضدآب رزینی پاشیده شود، مشخص تر می باشد.
محصولی که نانوفراز سپاهان ارائه می‌دهد به شرح زیر است:
پوشش نانو ضد آب کاهگل روغن گریز، ضد لکه و ضد نوشتار
نانو پوشش آبگریز، روغن گریز، ضد لکه و ضد نوشتار (۱۰۴-NFS مواد پایه 104-NFS مخلوط رزین‏های سیلیکونی می‌باشد. این محصول دارای خاصیت مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار و آلودگی‏ها است. لذا سطح پوشش خورده دیر کثیف می شود و ذرات و آلودگی روی آن تنها با یک شست و شوی ساده به راحتی تمیز می‌شود. این پوشش سطح را کاملاً ضد آب کرده و اثر لکه موادی مانند چای، چسب، رنگ، ماژیک و غیره را کاملاً می‎توان از روی سطح پاک کرد. استفاده از این محصول علاوه بر اینکه سطح دیوار‌ها را از آلودگی و تخریب در برابر عوامل محیطی محافظت می‌کند، به دلیل ماندگاری بالا از نظر اقتصادی هم بسیار مقرون به صرفه است. در نتیجه ‏ی بکارگیری پوشش‎ مذکور نیاز به ترکیبات شوینده به حداقل می‎رسد و در نتیجه باعث کاهش آلودگی‎های محیطی خواهد شد.

تجربه مشتریان
TESTIMONIAL
سوالات متداول
FAQ

آیا برای خرید سوال دارید ؟
مشاوران ما در خدمت شما هستند

دیدگاه ها
COMMENTS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.