نانو سرامیک چیست؟

فهرست مطالب

نانو سرامیک چیست؟

نانوسرامیک آن دسته از نانو ذراتی هستند که از سرامیک ساخته شده است. سرامیک های صنعتی و پیشرفته، از مواد خالص تهیه می شوند. بهترین مواد برای آن ها کاربید سیلیکا، آلومینا، اکسید فلزات و نیتریدها هستند.نانو سرامیک  موادی هستند که از ذرات فوق نرم و کوچک تهیه شده اند. قطر آن ها کم تر از 100 نانومتر است. ابتدایی ترین روش ساخت آن ها سل ژل است. روش های تولید نانو ذرات در دهه 2000 میلادی، شامل استفاده از دما و فشار است. روش آماده سازی نانوسرامیک به ویژگی ها و شکل آن ها تاثیر می گذارد. در طی 20 سال گذشته، مطالعات بسیاری بر روی نانوسرامیک انجام شده است. این مواد پیشرفته کاربرد وسیعی در صنایع الکترونیک، دارو و انرژی هسته ای دارند. نانوسرامیک ها ویژگی های خاص شیمیایی، فیزیکی، مکانیکی و مغناطیسی خود را دارند. این ویژگی ها با سایر مواد فلزی، پلاستیکی و سرامیک های معمولی متفاوت است. علاوه بر اندازه ذرات نانو، مقدار نانو سرامیک و نوع آن بر خواص پیزوالکتریک، دی الکتریک، فوق رسانشی و…. موثر است.

ویژگی نانوسرامیک ها

در مقیاس نانو رفتار هر ماده به شدت تحت تاثیر اندازه آن است و با رفتار بالک (ماده با مقیاس میکرومتر به بالا) خودش بسیار متفاوت است. به عنوان مثال سختی و مقاومت ماده ای مثل سرامیک در مقیاس نانو، بهبود میابد.

استحکام بالا: به طور ویژه در برابر فشار و کشش، مقاومت و استحکام بالایی را از خود نشان می دهند. مقاومت آن ها مشابه فولاد است درحالی که پایداری حرارتی خوبی در دمای بالا دارند. با این حال شکنندگی آن ها مانع از کاربرد آن برای تحمل فشار می شود.

خنثی بودن: این دسته از مواد به شدت خنثی هستند. بنابراین قسمت هایی از آن وارد واکنش می شود که اشباع نشده باشند. واکنش باعث آسیب به سایت های آن می شود. برخی از سرامیک ها بر پایه آهن، نیکل؛ بروم و کروم هستند. این دسته ویژگی‏های فلزی از خود نشان می دهند که مقاومت بالایی در برابر نفوذ میدان مغناطیسی دارد.

سرامیک ها شامل مواد رسانای الکتریکی؛ عایق و نیمه هادی هایی مثل کروم اکسید، آلومینیوم اکسید و سیلیکون کاربید می‏‏شود. بسیاری از ویژگی ها وابسته به اندازه و ترکیب ذرات هستند. مثلا مقاومت الکتریکی و ثابت دی الکتریک برای برخی از سیستم ها با کاهش اندازه افزایش میابد.

کاربرد نانو سرامیک ها

یکی از اساسی ترین کاربردهای آن در تکنولوژی های پزشکی و داروهای ترمیم استخوان است. سرامیک های فعال زیستی، دارای خواصی هستند که با ویژگی های استخوان تطابق دارند و چهارچوبی برای رشد مجدد استخوان فراهم می کند.

سایر کاربردها در سایر علوم مهندسی عبارتند از عرضه و ذخیره انرژی، سیستم های ارتباطی و انتقال، ساخت و ساز و هوا فضا. آن ها همچنین به عنوان هادی، نیمه هادی، عایق و آهن ربا بکار می روند.

ظرفیت آن برای جایگزین کردن الیاف سفت و سخت پشمی قابل توجه است. یک بدنه سخت حاوی ذرات سرامیک مقاومت بسار بالایی در برابر ضربه و مهمات سرعت بالا دارد. ذرات سرامیکی انرژی سینتیکی را جذب کرده و آن را در یک منطقه حاوی ذرات سرامیکی کافی پخش می کند. همین امر مانع از بین رفتن کل ساختار می شود.

مزایا و معایب آن برای خودرو

پوشش سرامیکی در گرید صنعتی، یک محلول پلیمر شیمیایی است که بر روی قسمت های خارجی وسایل نقلیه اعمال می‏شود تا از آسیب به قسمت های خارجی رنگ جلوگیری شود.

این محلول شیمیایی با رنگ خودروی شما ترکیب می شود و یک لایه محافظتی آبگریز ثانویه ایجاد می کند.

مزایای نانو سرامیک خودرو

 • دوام بسیار بالا: گاهی این مواد با رنگ مخلوط می شوند. پیوندهای شیمیایی بین رنگ و نانوذرات از محل مورد نظر در برابر شوک محافظت می کند.
 • محافظت و آب بندی کردن: از سطح مورد نظر در برابر خراش، آلودگی و مواد شیمیایی محافظت می کند.
 • محافظت در برابر اشعه UV
 • شکل براق نهایی
 • متشکل از مواد غیر آلی/ جامدهای غیر فلزی
 • مقاومت حرارتی خوب
 • عدم آسیب به رنگ اصلی
 • سهولت تمیز کردن: سطحی که با این مواد پوشیده باشد بسیار صاف و بدون خراش است. بنابراین هیچ محلی برای اتصال آلاینده ها به آن وجود ندارد.
 • صرفه اقتصادی: علاوه بر این که چهره خودرو شما را بهتر نشان می دهد، با کاهش هزینه های نگه داری همراه است.

معایب نانو سرامیک خودرو

 • استفاده از پوشش های سرامیکی زمانبر است. حداقل به سه روز برای این کار نیاز است.
 • اگر پوشش دهی توسط فرد مجرب انجام نشود، پوشش سرامیکی بدتر از رنگ اصلی می شود.
 • عدم محافظت در برابر لکه های آب

 

چرا باید خودرو را با نانو سرامیک لایه نشانی سرامیکی کرد؟

نانو لایه ها یک لایه شیشه ای به ضخامت دو میکرومتر است. مشابه یک صفحه محافظ در برابر همه آلودگی های محیطی و برخی از آلاینده های شیمیایی مقاوم است. واکس های معمولی که برای ماشین ها در کارواش استفاده می شوند دارای ضخامت 0.2 میکرومتر بوده و ده برابر کم تر از ماشین محافظت می کنند. بنابراین به رنگ ماشین به راحتی آسیب می رسد. از این رو استفاده از نانو پوشش های چند لایه علاوه بر حفظ سلامت رنگ ماشین، برای مدت زمانی طولانی درخشش آن را تضمین می‏کند. علاوه بر این، واکس ها تنها چند هفته روی سطح باقی می مانند ولی درمورد نانولایه ها ماندگاری آن ها به چند سال می رسد.

هر چه پوشش بهتر باشد، درخشش نهایی بیش تر و با دوام تر است. به علت خاصیت آبگریزی، به محض برخورد قطرات آب و باران به محل لایه نشانی شده، آب سریع و به صورت قطره ای از سطح حذف می شود. در روزهای بارانی دید از پنجره ها بهبود میابد. آب از سطح راحت تر حذف می شود. همچنین خشک شدن سریع از سطح لکه گذاری را به حداقل می رساند.

برخی از مصرف کننده ها با ادغام این نانوسرامیک ها با محصولات واکسی در کارواش ها به درخشش بیشتر و افزایش فاصله‏های زمانی شست و شو دست یافته اند.

بسته به محصول مورد نظر تجدید نانو پوشش سرامیکی از بین سه تا پنج سال است. هرچه خودروی دارای پوشش، بیش تر شسته شود، قطر این لایه کم تر شده و زودتر باید تجدید شود. به طور معمول پس از هربار لایه نشانی، میتوانید 100 تا 250 بار خودرو را بشویید و از عدم نفوذ به رنگ مطمئن باشید.

یکی از مهم ترین شرکت های عرضه کننده این دسته از محصولات، Nasiol است. این شرکت با ارائه اسپری، لایه و محلول فرایند پوشش دهی را سرعت بخشیده است. همه این ترکیبات از محل مورد نظر در برابر آلاینده های طبیعی محافظت می کنند.

نکاتی که هنگام استفاده از این محصولات باید در نظر گرفته شوند عبارتند از؛

 1. ابتدا محدوده ای را که می خواهید پوشش دهی کنید معلوم کنید.
 2. سطح باید تمییز و بدون هر گونه آلودگی، غبار، روغن یا آب باشد.
 3. در یک مکان بسته و محافظت شده در برابر نور خورشید کار خود را آغاز کنید.
 4. از یک پد مخصوص برای پخش کردن لایه استفاده کنید.
 5. بلافاصله پس از اعمال پوشش، سطح را با یک پارچه خشک براق کنید.
 6. زمان بهبودی 48 ساعت است. مطمئن باشید سطح پوشش داده شده تا حداقل دو روز بدون ضربه و آسیبی در محل امن باقی بماند.
تجربه مشتریان
TESTIMONIAL
سوالات متداول
FAQ
دیدگاه ها
COMMENTS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.