محافظت از درب حمام و دستشویی به کمک نانو پوشش آبگریز و ضد آب

فهرست مطالب

ضد آب کردن درب حمام و دستشویی

در میان فضاهای داخلی ساختمان، درب فضاهای خیس از جمله حمام و سرویس بهداشتی به دلیل مواجهه با رطوبت آسیب پذیری بیشتری خواهند داشت. با توجه به اینکه درهای حمام از جنس های مختلفی ساخته می‌شوند، از روشهای مختلفی برای محافظت آنها استفاده می‌شود. برای ضد آب کردن درب حمام در برابر رطوبت راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.
انواع درب حمامدیاگرام انواع درب حمام

1-ضد آب کردن درب حمام شیشه ای

ضد آب کردن درب های شیشه ای حمام و دستشویی

درب حمام شیشه ای به دلیل شفافیت و عبور دهی نور، در معماری مورد استقبال قرار گرفته‌اند. این نوع درب ها در دو نوع فریم‌دار و فریم‌لس در بازار موجود می‌باشد.
یکی از چالش های استفاده از درب های شیشه ای برای فضاهای تر، مانند حمام، تبخیر قطرات آب موجود بر روی سطوح و ایجاد لکه و کثیفی بر روی سطح شیشه بر اثر به جا ماندن املاح و مواد موجود در آب می‌باشد.

استفاده از نانو پوشش های ضد آب، به دلیل دارا بودن قابلیت آبگریزی و محافظتی، مانع از باقی ماندن آب و در پی آن لکه گیری و کثیفی سطوح شیشه‌ای خواهد شد و فرایند نظافت این سطوح را بسیار تسهیل می‌نماید.

 • برای سطوح درب های شیشه ای، استفاده از نانو پوشش آبگریز شیشه با کد EC-211 شرکت دانش بنیان نانو فراز سپاهان توصیه می‌شود.

طریقه مصرف نانو پوشش شیشه EC-211

 1. ابتدا سطح مورد‏نظر را کاملاً تمیز و خشک نمائید. مطمئن شوید که هیچ ماده شوینده ای روی سطح باقی نمانده باشد.
 2. ظرف محتوی محلول را به خوبی تکان دهید؛
 3. سپس مقدار اندکی از محلول را روی قسمت کوچکی از سطح اسپری نمایید و بلافاصله سطح را با دستمال کتانی یا میکروفایبر به صورت دورانی پولیش دهید و پخش کنید.

نکات مهم:

 • بعد از اجرا امکان ایجاد رگه‏ هایی به صورت لکه وجود دارد. در این حالت لکه‏ های مذکور را با استفاده از یک پارچه تمیز که آغشته به محلول EC-211 می‌باشد، پاک نمائید.
 • مدت زمان لازم برای خشک شدن کامل و پایداری پوشش حداقل 72 ساعت است.
 • از اجرای نانو پوشش‏ در هوای سرد و یا باد شدید و یا آفتاب مستقیم خودداری نمائید.
 • هر لیتر از این محلول توانایی پوشش دادن بیش از 15متر از سطوح شیشه ‏ای یا صیقلی دیگر را دارد.

 ضد آب کردن درب حمام شیشه ای

2- محافظت از درب و چارچوب فلزی در برابر رطوبت

ضد آب کردن درب های فلزیسطوح فلزی در فریم درب­ های جنس چوب و ام دی اف و درب های شیشه ای فریم دار مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین یراق آلات مورد استفاده در انواع درب فضاهای خیس از جمله فضای حمام نیز از جنس فلز می‌‌باشند.
سطوح فلزی در معرض رطوبت و در دراز مدت، ممکن است دچار زنگ زدگی، لکه، رسوب و تغییر شکل ظاهری شوند.
از روش­ های محافظت سطوح فلزی در برابر رطوبت و آسیب، استفاده از رنگ­ ها و ضد زنگ­ های مناسب برای چارچوب­ ها و همچنین استفاده از آبکاری و رنگ مناسب برای یراق آلات درب ها می‌‌باشد.
افزون بر موارد ذکر شده، استفاده از نانو پوشش های آب گریز به عنوان پوشش نهایی این گونه از سطوح می‌‌تواند تاثیر چشمگیری در محافظت و طول عمر سطوح فلزی داشته باشد.

آبگریز نانو مخصوص آهن و فلزات آلومینیوم و کامپوزیت

نانو پوشش آبگریز که برای فلزات تهیه و آماده‌سازی شده است، با توجه به خواص و فرمول سازگار خود، بر روی فلزات ضدزنگ آلیاژی ( فولاد ضد زنگ استیل، آلومینیوم،کروم، مس و برنج) و به طور کلی تمام فلزات که قابلیت خورندگی و زنگ زدن در آنها بالاست مؤثر می‌باشد.
همچنین این محلول نانو برای سطوح فلزی که در سرویس‌های بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و لکه‌های ناشی از خشک شدن آب بر روی آن‌ها باقی می‌ماند (که عمدتاً به علت کلر موجود در آب می‌باشد) نیز مناسب می‌باشد و مانع از تغيير ظاهر اين سطوح می‌شود.
با استفاده از اين نانو پوشش ديگر نيازی به شستشوی مداوم و استفاده از شوينده‌ های دارای اسيد نيست. این پوشش همچنین از ایجاد رسوب و جرم در قطعات فلزی و مات شدن یا کدر شدن سطح فلز جلوگیری می‌کند.

 • برای سطوح درب ها و چارچوب های فلزی، استفاده از نانو پوشش آبگریز شیشه و سطوح فلزی با کد EC-211 شرکت دانش بنیان نانو فراز سپاهان توصیه می‌شود.

نحوه مصرف

 1. سطح فلز مورد نظر باید کاملا تمیز و خشک باشد.
 2. ظرف محتوی محلول آبگریز فلز را به خوبی تکان دهید.
 3. محلول آبگریز فلز را بر روی سطح مورد نظر اسپری کرده بطوری که تمامی سطح آغشته به محلول گردد.
 4. پس از 2 دقیقه دستمال میکروفایبر را با محلول نانو آغشته و به صورت دورانی سطح مورد نظر را به آرامی ماساژ دهید.
 5. فلز مورد نظر پس از خشک شدن و گذشت 24 ساعت دارای خاصیت آب‌گریزی خواهد شد.

مزایا

 • جلوگیری از تغيير ظاهر سطوح فلزی
 • افزایش مقاومت به خوردگی (افزایش عمر)
 • ايستا ماندن قطرات مايع بر روی سطح و مانع از ايجاد لکه‌های کلر بر روی سطوح فلزی
 • عدم نیاز به شستشوی مداوم و استفاده از شوينده‌ های دارای اسيد
 • محافظت سطوح در مقابل آلودگی
 • به ظاهر سطوح تاثیر نمی‌گذارد (ضخامت لایه 100الی 150 نانومتر)
 • محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش
 • مقاوم در برابر سایش
 • اجرای آسان، جذب سریع
 • مقاوم در برابر شستشو تا فشار 60 بار
 • مقاومت در برابر یخ زدگی
 • بی رنگ و بی بو
 • بدون هیچ گونه تغییری در ساختار فیزیکی و شیمیایی سطح پایه (حفاظت دائمی از بافت سطح)
 • پاک کردن سریع و آسان سطح تنها با آب پاشی کردن
 • مقاومت بسیار بالا در مقابل سایش
 • قابل استفاده برای انواع فلزات، آلومینیوم و کامپوزیت

3-محافظت از درب چوبی در مقابل رطوبت حمام

چوب ماده ای است که کاربرد گسترده ای در معماری و طراحی داخلی دارد. درب ها و پنجره ها، مبلمان، کمد­ها، کابینت ­ها، نرده و دستگیره، کف پله­ ها، عناصر تزیینی کوچک، پوشش دیوار کف و سقف و … برخی از کاربردهای چوب در معماری هستند.
درب های چوبی به دلیل زیبایی و بافت و حس طبیعی بودن مورد استقبال زیاد معماران و طراحان داخلی ساختمان قرار گرفته است. درمیان متریال های مختلفی که برای ساخت درب­ های داخلی واحد های ساخمانی استفاده می‌شود، چوب جزو زیباترین و گران­ترین مصالح ساختمانی به حساب می‌آید و در صورت استفاده نامناسب مورد آسیب قرار می‌گیرد. آسیب پذیری در برابر برخی حشرات، رطوبت، قابلیت پوسیدن و اشتعال، از جمله نقاط ضعف چوب ها هستند.

ضد آب کردن درب چوبی حمام

نانو پوشش درب ­های چوبی

ضد آب کردن چوب در حالیکه چوب در مجاورت دائمی رطوبت باشد، امری ضروری است. این مسئله در مواردی مثل محوطه‌سازی‌ های چوبی، چوب‌ های به کار رفته در نمای ساختمان و بعضی المان‌ های چوبی در فضای داخلی مثل درب سرویس بهداشتی، اهمیت ویژه‌تری پیدا می‌کند.
ضد آب شدن چوب از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است. هرکدام از این راهکارها می‌توانند برای شرایط مشخصی کاربردی باشند و البته میزان ماندگاری متفاوتی نیز خواهند داشت. در این مطلب ضمن معرفی روش‌ های ضد آب کردن چوب و مشخص کردن موثرترین آن‌ها، به بیان دلایل ضرورت این مسئله نیز می‌پردازیم.

ضد آب کردن چوب با پوشش‌ های پلی اورتان

استفاده از پوشش‌ های پلی اورتان یک تکنیک مناسب برای رنگ‌آمیزی سطوح چوبی است. ویژگی‌ های خاصی که این دسته‌ از رنگ‌ ها دارند، آن‌ ها را در مقایسه با دیگر انواع رنگ چوب، به گزینه‌ بهتری برای انتخاب تبدیل می‌کند. در ادامه، بیشتر در مورد این ویژگی‌ ها صحبت خواهیم کرد. پوشش‌ های پلی اورتان شامل سه دسته‌ی اصلی می‌‎شوند:

 • آستر‌های پلی اورتان (سیلر و پرایمر)
 • رنگ‌های پلی اورتان (پوشش اصلی)
 • کیلرهای پلی اورتان (لاک شفاف رویه)

همه انواع پوشش‌ های پلی اورتان، دو جزئی هستند. برای مثال، رنگ پلی اورتان شامل دو بخش: رنگ اصلی و هاردنر رنگ (خشک‌کن) می‌شود که برای استفاده، باید باهم ترکیب شوند. پس از ترکیب، بین دو جزء نام ‌برده نوعی پیوند شیمیایی بسیار قوی تحت عنوان پیوند یورتانی برقرار خواهد شد که دربرابر عوامل خارجی به شدت نفوذناپذیر است.
این نفوذ ناپذیری، ورود مولکول‌ های آب و همین‌طور  اشعه تخریب‌گر UV خورشید را به درون بافت چوب تقریبا ناممکن می‌ سازد. از این رو سطح رنگ در طی زمان با یو وی آسیب نمی‌بیند و امکان ورود آب را کماکان برای سال‌ های طولانی مختل می‌کند. پس می‌توان گفت ضد آب کردن چوب با پوشش‌ های پلی اورتان بهترین گزینه برای استفاده در رنگ‌کاری المان‌ های چوبی خارج از ساختمان و در معرض نور است.
کیفیت و ماندگاری رنگ‌ های پلی اورتان بسیار بالا است و مقاومت زیادی در برابر تغییرات شیمیایی و مکانیکی دارد. در نهایت به جرات می‌توان گفت بهترین و بادوام‌ترین روش برای ضد آب کردن چوب، استفاده از رنگ‌های پلی اورتان است.

استفاده از رنگ‌ های پایه رزین اپوکسی

استفاده از رزین ضد آب چوب در پاره‌ ای از موارد می‌تواند روش مناسبی برای ضد آب کردن سطوح چوبی باشد. رنگ‌ های پایه رزین اپوکسی، در مقابل آب و رطوبت مقاومت خوبی نشان می‌دهند ولی ضعف آن‌ ها در این است که در مقابل اشعه‌ی UV مقاومتی ندارند.
از این رو، نباید به عنوان ضد آب کننده‌ چوب در محیط‌ های خارج ساختمان و در مجاورت خورشید استفاده شوند؛ اما برای ضد آب کردن چوب در فضای داخلی، مثلا ضد آب کردن درب سرویس بهداشتی و حمام کاملا مناسب ‌اند و در صورت استفاده از رنگ‌ های رزین اپوکسی در داخل ساختمان، الزامی برای استفاده از پوشش‌ های پلی اورتان وجود ندارد.

استفاده از روغن ضد آب چوب

اعمال روغن‌ های گیاهی ضد آب چوب نیز می‌تواند راهکار معقولی برای ضد آب کردن سطوح چوبی باشد. روغن بزرک یا روغن بذر­کتان، از انواع روغن‌ های ضد آب چوب به شمار می‌آید. به این روغن‌ها اصطلاحاً فداشونده می‌گویند؛ زیرا پوشش روغنی در مجاورت نور آفتاب، خود تخریب شده و از آسیب رسیدن به رنگ چوب جلوگیری می‌کند.
این روغن‌ های گیاهی، به مقدار معقولی از خاصیت ضد آب بودن برخوردارند ولی به دلیل آنچه که گفته شد ماندگاری طولانی‌ مدت ندارند و باید هر یک تا دوسال، مجدداً تمدید شوند تا بتوانند چوب را ضد آب نگه دارند.

استفاده از محلول‌ های ضد آب کننده چوب

از سری محلول‌ های ضد آب کننده چوب (Wood Waterproof Coating) می‌توان به سری رنگ وودکر (Wood Care)  در محصولات دیوکس اشاره کرد. اجرای این محصول بسیار راحت و به صورت تک‌لایه است و نیاز به هیچ‌گونه آستر، کیلر و یا حتی حلال رقیق‌کننده ندارد. وودکر در انواع رنگی و شفاف تولید می‌شود و به صورت نسبی از مقاومت خوبی در برابر نفوذ آب و اشعه‌ یو وی برخوردار است.

عایق نانو پوشش آب گریز کننده چوب

پوسیدگی درب حمام ها و سرویس بهداشتی از مشکلات رایج در خانه ها می‌باشد همانطور که در بالا نیز اشاره شد درب های چوبی به سرعت تحت تاثیر رطوبت قرار گرفته و پوسیده می‌شوند بنابراین ضد آب کردن درب چوبی اقدامی ضروری می‌باشد.
دما، عدم حضور نور و رطوبت از مواردی هستند که هرگز نمی توان آنها را در حمام و سرویس بهداشتی حذف کرد اما این موارد محیط مناسبی را برای رشد قارچ و حشره های چوب خوار به وجود می‌آورد که موجب پوسیده شدن درب های چوبی می‌شود.
مواد شوینده اسیدی که برای شست و شوی درب های دستشویی و حمام استفاده می‌شوند نیز از دلایل دیگر پوسیدگی درب های چوبی می‌باشد.
اگر نمی‌خواهید درب حمام و سرویس بهداشتی شما به این مشکلات مواجه شود و مجبور به تعویض و صرف هزینه های گزاف برای آن شوید لازم است که از عایق پوسیدگی درب چوبی مناسب استفاده نمایید.
عایق های پوسیدگی درب چوبی نانو به شما این امکان را می‌دهند که از درب های چوبی برای سرویس بهداشتی و حمام در سالیان طولانی بدون آسیب استفاده کنید. عایق های پوسیدگی درب چوبی اجرای آسانی دارد و برای مدت طولانی حفظ می‌کند.

 • برای محافظت درب های چوبی، استفاده از نانو محافظ چوب EC-311 شرکت دانش بنیان نانو فراز سپاهان برای جلوگیری از بادکردن و پوسیدگی چوب توصیه می‌شود.

طریقه مصرف
برای سطوح رنگ شده، مثل در حمام و دستشویی و یا میز نهار‏خوری یا هر مصنوع چوبی رنگ شده، محلول نانو چوب EC-311 را با پولیش دادن اعمال کنید. قبل از استفاده، ظرف محتوی محلول نانو چوب EC-311 محصول شرکت نانو‏فراز‏سپاهان را به خوبی تکان دهید تا کاملاً یکنواخت گردد. بعد از هر اسپری با یک دستمال تمیز پولیش دهید. دقت کنید کل سطح را اسپری نکنید و بعد شروع به پولیش بنمایید، در واقع به طور متناوب یکبار اسپری و یکبار پولیش انجام دهید تا کل سطح نانو شود. برای افزایش خواص محافظتی و آبگریزی، مجدداً بعد از سی دقیقه تا یک ساعت دوباره پوشش دهی تکرار شود.
بهتر است یراق آلات متصل به وسایل چوبی را قبل از پوشش نانو باز کنید تا سطح چوبی زیر آن هم نانو شود. لازم است قبل از اعمال نانو چوب تمام قسمت‏ ها بررسی شود. اگر قسمت‏ هایی رنگ نشده باشد و یا نیاز به بتونه‏ کاری وجود دارد حتماً قبل از اجرای نانو چوب مرتفع گردد.

مقدار نانو مواد مورد نیاز
هر یک لیتر محلول نانو چوب برای 20 تا 30 متر مربع چوب رنگ شده قابل استفاده است.

مزایا و کارایی
نانو پوشش آبگریز و محافظ EC-311 تاثیر چشمگیری در عدم تورم و بادکردگی قطعات چوبی رنگ شده دارد. لازم است بدانید، تکرارهای دوره ای (2 تا 3 بار در سال) در شرایطی که کیفیت چوب و یا کیفیت رنگ پایین است، به حفاظت چوب شما کمک شایانی می کند.

مزیت های استفاده از نانو پوشش چوب چیست؟

 • از باد کردن سطح چوب (به اصطلاح طبله کردن) جلوگیری می‌کند و مشکلات ظاهری این چنینی ایجاد نمی‌کند.
 • رنگ ضد آب در چوبی تنفس چوب را از بین نمی‌برد و امکان عبور رطوبت و بخار آب از داخل چوب را فراهم می‌کند.
 • اجرای نانو موجب غلتیدن قطرات آب از روی چوب می‌شود و در نتیجه موجب شسته شدن سطوح چوبی از آلودگی ها خواهد شد.
 • وجود ذرات آبگریز در محصولات این شرکت، منجر به عدم نفوذ قطرات آب به درون چوب می‌شود و به این ترتیب مانع رشد انواع باکتری و قارچ در محیط های مرطوب روی چوب می‌شود.
 • نانو ضد آب چوب از ایجاد آلودگی و گرد و خاک روی سطوح چوبی جلوگیری می‌کند.
 • اجرای نانو چوب مانع از ترک خوردگی چوب می‌شود.
 • اجرای محلول نانو چوب باعث ایجاد مقاومت در برابر هوازدگی و فرسودگی چوب خواهد شد بنابراین دوام و طول عمر سطوح چوبی را افزایش می‌دهد.
 • ضد آب کردن ام دی اف با مواد نانو چوب نیز بسیار عالی و کاربردی است.
 • نانو ضد آب چوب همانطور که در بالا اشاره شد محصولات چوبی را در برابر اشعه UV محافظت می‌کنند و به همین دلیل محافظی در برابر رنگ پریدگی و ترک خوردن چوب هستند.
 • بااستفاده از این محصول احتمال پوسیدگی و بادکردن محصولات چوبی را می‌توانید به صفر برسانید.
 • چوب از موادی است که به سرعت آتش می‌گیرد با استفاده از محلول ضد آب کننده سطوح چوبی نانو بر روی محصولات چوبی امکان دیر سوز کردن آنها فراهم می‌شود.
 • استفاده از عایق ضد آب چوب موجب ایجاد خاصیت تمیز شوندگی آسان در چوب می‌شود.
 • ماندگاری 1 ساله بر روی چوب.

 ضد آب کردن درب های چوبی حمام و دستشویی
 

4- ضد آب کردن درب های از جنس ام دی اف (MDF)

درب های داخلی دارای تنوع زیادی می‌باشند. از ساختار های چوبی،ABS ،HDF  و درب های MDF تا درب های کامپوزیتی جزو درب های داخلی ساختمان به حساب می‌آیند. یکی از انواع درب که قابلیت روکش پذیری خوب با روکش های ملامینه و PVC دارد دربهای MDF می‌باشد.
MDF (Medium Density Fiberboard) مخفف تخته فیبر فشرده با دانسیته متوسط می‌باشد که با فرآیند تولید فیبر و فیبریلازیسون و ترکیب مواد شیمیایی محرک چسب و چسب های اوره فرومالدئید و فنول فرمالدئید تولید می‌شود.
در تولید  MDF مورد استفاده در درب های MDF از سرشاخه های درختی و محصولات چوبی قابل استفاده ی دست دوم بدون فلز استفاده می‌شود. مهم ترین عامل برای تولید درب MDF شرایط پرس می‌باشد. با توجه به استفاده از چسب های ساخت اوره فرمالدئید که چسب های گرما سخت می‌باشند، باید از پرس های گرم هیدرلیکی استفاده شود.

1-درب ام دی اف خام

این نوع از درب ها از ورق ام دی اف خام با پوشش رنگ های ضدآب و مقاوم در برابر رطوبت ساخته می‌شوند. بزرگترین خطری که اینگونه درب ها را تهدید می‌کند، نفوذ رطوبت از لایه پوشش رنگ به داخل ام دی اف خام می‌باشد که موجب تغییر شکل ظاهری و دفرمه شدن ورق ام دی اف خام می‌شود که در اصطلاح به این پدیده باد کردن درب گفته می‌شود.
یکی از راه های جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل ام دی اف خام، استفاده از نانو پوشش های ضد آب بر روی پوشش نهایی (رنگ) درب می‌باشد.

 • برای محافظت درب های جنس ام دی اف ، استفاده از نانو محافظ چوب EC-311 شرکت دانش بنیان نانو فراز سپاهان برای جلوگیری از بادکردن و پوسیدگی ام دی اف توصیه می‌شود.
طریقه مصرف
 1.  سطح مورد نظر باید تمیز، خشک و عاری از هر گونه گرد و غبار، روغن و آلودگی باشد.
 2. در دمای ۱۰ الی ۳۵ درجه سانتیگراد و بدون رطوبت استفاده نمایید.
 3.  اگر درب خود را تازه رنگ کرده اید، حتما زمان مناسبی (مثلا 10 روز) از زمان رنگ شدن آن گذشته باشد.
 4. اگر درب شما دچار زدگی و رنگ خوردگی می‌باشد، حتما قبل  از اجرا، سطح را تمیز و دوباره رنگ کنید.
 5. سطح کار، حتما خشک و تمیز باشد.
 6. مواد را بصورت کم، روی سطح اسپری کنید و همان لحظه با دستمال میکروفایبر پخش کنید.

ماندگاری این اسپری ها بر روی سطوح ام دی اف در شرایط مطلوب حدود 1 سال است.
 

طریقه دیگر اجرای نانو پوشش ام دی اف قبل از اجرای پی وی سی

روی دیواره‏ های کناری قطعه MDF را با محلول نانو چوب EC-311 توسط قلمو پوشش داده و بعد از سی دقیقه تا یک ساعت دوباره پوشش دهی تکرار شود. در مرحله بعد می‌بایست توسط استادکار، پی‏وی‏سی آن به روش معمول چسبانده شود. توصیه می‌شود، برای افزایش خواص محافظتی و ضدآبی، بعد از اجرای پی‏وی‏سی، مجدداً محلول نانو چوب EC-311 روی سطح پی‏وی‏سی‏ شده و سطوح MDF اسپری و پولیش داده شود.
 

2-درب ام دی اف با روکش PVC

مراحل تولید درب های MDF روکش PVC

برای ساخت این گونه درب ها معمولا ابتدا طرح مورد نظر برای درب را به وسیله دستگاه CNC روی ورق های MDF خام با ضخامت های مورد نظر خریدار اجرا می‌شود و سپس با استفاده از این ورق های MDF درب به مرحله تولید می‌رود. پس از آن، درب ساخته شده را برای وکیوم کردن روکش  PVC وارد دستگاه  ممبران می‌شود و روکش های  PVC  با ضخامت­های 0.2 و یا 0.4 میلی متر بر روی درب  وکیوم می‌شود به طوری که  PVC به طور کامل در تمامی شیار­ها حرکت کرده و پس از روکش کردن درب MDF  طرح اجرا شده با دستگاه CNC  کاملا قابل مشاهده است.
استفاده از MDF روکش PVC برای درب های داخلی آپارتمان ها از جمله درب حمام نیز بسیار رواج دارد.
ضد آب کردن درب های چوبی حمام و دستشویی
همچنین با تصور نادرست ضد آب بودن درب های روکش PVC،  بسیاری اینگونه درب ها را برای فضاهای حمام و توالت نیز استفاده می ‌کنند، درب های MDF روکش PVC در کمتر از حدود یک سال در معرض رطوبت دچار آسیب می‌شوند. در جهت افزودن قابل توجه ویژگی ضد آب بودن این نوع از درب ها، می‌توان از نانوپوشش های آبگریز استفاده نمود.

 • برای سطوح درب های جنس ام دی اف روکش PVC، استفاده از نانو محافظ چوب EC-311 شرکت دانش بنیان نانو فراز سپاهان برای جلوگیری از بادکردن و پوسیدگی ام دی اف توصیه می‌شود.

طریقه مصرف 

 1. سطح مورد نظر باید تمیز، خشک و عاری از هر گونه گرد و غبار، روغن و آلودگی باشد.
 2. در دمای ۱۰ الی ۳۵ درجه سانتیگراد و بدون رطوبت استفاده نمایید.
 3. اگر روکش درب شما دچار ضربه و زدگی است، حتما قبل از استفاده نانوپوشش ، سطح کار را ترمیم کنید.
 4. سطح کار، حتماً خشک و تمیز باشد.
 5. مواد را بصورت کم، روی سطح اسپری کنید و همان لحظه با دستمال میکروفایبر پخش کنید.

ماندگاری این اسپری ها (نگهداری) در شرایط مطلوب حدود 1 سال است.
نکته:

 • در صورتیکه درب شما سالم نیست (تبله یا باد کرده)، حتما قبل اجرا سطح را تمیز و سالم کنید. سپس از این اسپری استفاده کنید.
 • تا زمان خشک شدن کامل، به هیچ عنوان نباید روی سطح کار خیس شود.
 • توجه داشته باشید که محصول آبگریز نانو چوب EC-311 بر روی انواع پوشش های رنگی قابل اجرا می‌باشد.

3-درب ام دی اف با روکش چوب و انواع پوشش­های رنگی

بیشترین استفاده از درب های روکش چوب مربوط به درب های ام دی اف (MDF) روکش ملچ می‌باشد که ورق های مسطح آن با ابعاد 220*122 در بازار عرضه می‌شود. در حال حاضر ورق های MDF  روکش چوب که عمدتاً روکش ملچ نیز هستند درکارخانه بدین صورت تولید می‌شوند که عملا می‌توان گفت ازخمیر چوب کاغذهایی با رگه های چوب تقریبا منظم تولید و بر روی MDF کشیده می‌شود. قیمت ورق های MDF روکش چوب از این دست پایین تر از سایر MDF های روکش چوب است و بیشتر برای تولید درب های داخلی از آن استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که در تولید درب های ضد سرقت ترک و ایرانی از MDF های با روکش طبیعی چوب استفاده می‌گردد.
درب MDF با روکش چوب در مرحله ی نهایی نیاز به پوشش رنگ و یا پوشش های شفاف دیگر دارد، که هم دلایل زیبایی شناسی و طراحی معماری دارد و هم به جهت محافظت روکش چوب از نفوذ رطوبت، مواد آسیب‏زا و حشرات موذی از این گونه پوشش ها استفاده می‌شود.
در جهت افزایش قابلیت آبگریزی و محافظت بیشتر سطوح درب های روکش چوب، استفاده از نانو­پوشش آبگریز در سطح پوشش نهایی به دوام و طول عمر بیشتر اینگونه درب ها کمک شایانی می‌نماید.

ضد آب کردن درب های حمام و دستشویی

 • برای سطوح درب های جنس ام دی اف روکش چوب، استفاده از نانو پوشش چوب EC-311 شرکت دانش بنیان نانو فراز سپاهان برای جلوگیری از بادکردن و پوسیدگی ام دی اف روکش چوب توصیه می‌شود.
طریقه مصرف 
 1. سطح مورد نظر باید تمیز، خشک و عاری از هر گونه گردوغبار، روغن و آلودگی باشد.
 2. در دمای ۱۰ الی ۳۵ درجه سانتیگراد و بدون رطوبت استفاده نمایید.
 3. اگر درب خود را تازه رنگ کرده اید، حتما ۱۰ روز از زمان رنگ شدن آن گذشته باشد
 4. اگر درب شما دچار رنگ خوردگی و زدگی می‌باشد، حتما قبل اجرا، سطح را تمیز و دوباره رنگ کنید و اگر روکش دچار آسیب شده است، آن را ترمیم و مرمت نمایید.
 5. محلول نانو چوب EC-311 را اسپری کنید و در کمتر از پنج دقیقه، کامل پولیش نمایید. برای افزایش خواص محافظتی و آبگریزی، مجدداً بعد از سی دقیقه تا یک ساعت دوباره پوشش دهی تکرار شود.

نکات مهم

 • لازم است بدانید تکرار های دوره ای در شرایطی که کیفیت چوب و یا کیفیت رنگ پایین است، به حفاظت چوب شما کمک شایانی می‌کند.
 • ماندگاری این اسپری ها (نگهداری) در شرایط مطلوب حدود 1 سال است.
 •  در صورتیکه درب شما سالم نیست (تبله یا باد کرده)، حتما قبل اجرا سطح را تمیز و سالم کنید، سپس از این اسپری استفاده کنید
 • تا زمان خشک شدن کامل، به هیچ عنوان نباید روی سطح کار خیس شود .
جمع بندی

امروزه، مبحث تعمیر و نگهداری ساختمان و افزایش طول عمر ساختمان ها، از مباحث به روز صنعت ساخت و ساز به حساب می‌آید. به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی و همچنین کاهش طول عمر مفید ساختمان­ ها، لزوم استفاده از روش های کارآمد نگهداری و تعمیر در این صنعت احساس می‌شود.
استفاده از نانوپوشش های آبگریز، یکی از راهکارهای مناسب و تکنولوژیک در امر حفاظت و نگهداری از اجزای ساختمان مانند درب ها و … می‌باشد.
به عنوان جمع بندی ویژگی ها و قابلیت های نانوپوشش های آبگریز در جهت حفاظت و نگهداری بهینه از درب‏ های فضاهای در معرض رطوبت در ادامه ویژگی های کلی این محصول ارائه می‌گردد:

ویژگی های نانو پوشش آبگریز کننده چوب

 • جلوگیری از ایجاد کثیفی، لکه و گرد و غبار در سطوح درب­ها
 • دارای خاصیت آسان تمیزشوندگی
 • جلوگیری از تغییرات رنگ سطوح مورد اجرا
 • حفظ قابلیت تنفس سطح
 • بدون بو، غیر سمی، بیرنگ، با دوام
 • آب بندی و آب گریزی کلیه سطوح و انواع نماها
 • ضدآب و آبگریز و ضد پوسته پوسته شدن
 • اجرای آسان
 • حفظ زیبایی طبیعی بافت چوب و انواع سطوح
 • قابلیت نفوذ در چوب از لایه سطح به عمق (ویژگی مواد نانو)
 • آنتی باکتریال (مانع رشد قارچ و کپک و باکتری در محیط های مرطوب)
 • مقاوم در برابر اشعه خورشید (در صورت تابش نور خورشید به چوب، این پوشش با مقاومت در برابر اشعه یو وی باعث جلوگیری از پوسیدگی، رنگ پریدگی و ترک خوردن چوب می‌شوند.)
 • مقاوم در برابر نم و رطوبت (این امر باعث ایجاد محافظت در برابر تغییر بافت چوب می‌شود.)

 

تحویل سریع
پرداخت در محل
ضمانت اصل بودن کالا
پشتیبانی 24 ساعته
گالری
GALLERY
تجربه مشتریان
TESTIMONIAL

آیا برای خرید سوال دارید ؟
مشاوران ما در خدمت شما هستند

دیدگاه ها
comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.