نانو چوب چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا یک میز چوبی زیبا دارید که بعد از چند بار استفاده می بینید که پوسته پوسته شدگی و ساییدگی و فرسایش را نشان می دهد؟ یا احتمالاً یک آلاچیق کاملاً جدید یا یک قطعه مبلمان در فضای باز که خیلی زود در معرض هوازدگی، کهنگی و پوسیدگی قرار می گیرد؟ محافظت از چوب فقط با سیلرها، روغن ها، رنگ ها و پوشش های موجود در بازار کار بیهوده ای است. اما باید عرض کنم که، همه سیلرها و رنگ ها و پوشش های مخصوص سطوح چوبی یکسان نیستند. بیشتر آنها و سایر محصولات عایق رطوبتی چوب و عایق ضدآب چوب یک پوشش محافظ برای کمک به حفظ سطوح چوب ایجاد می کنند. با این حال، هنگامی که آن پوشش خراشیده یا ترک خورده یا پوسته پوسته شده، به راحتی از بین می رود و چوب زیر آن می تواند شروع به جذب رطوبت کند و منجر به پوسیدگی، تاب برداشتن، باد کردن و ترک شود.

نانو چوب چیست؟

آیا می دانید شما می توانید فرآیند پوسیدگی چوب را با کمک نانو پوشش محافظ چوب یا همان نانو چوب متوقف کنید؟ بهترین روش برای حفاظت چوب، استفاده از سطح آبگریزی است که از تجزیه چوب در برابر قارچ، کپک، جلبک و حشرات محافظت می­کند. نانو محافظ چوب با نفوذ در حفره­ های چوب از ورود رطوبت و مواد شیمیایی جلوگیری می­کند. ترکیب آنها اصلاً شامل زیست کش­­ها و حشره­ کش­ها نیست. اغلب موادی که برای زیست کش­­ها و حشره­کش­ها استفاده می­شوند، سمی هستند و استفاده از آن­ها ممنوع شده­است. بنابراین امروزه استفاده از محافظ­های نانو چوب که پس از خشک شدن اثرات سمی برای انسان، حیوان و گیاه ندارد؛ ضروری است.
 

انواع محافظ چوب:

محافظ چسبی:

استفاده از چسب­هایی با غلظت بالا مثل پلی­وینیل­استات (PVA) که با آب ترکیب می­شود تا غلظت مطلوب بدست آید. نوع چسبی معمولا زرد و سفید رنگ بوده و مناسب چوب­های متخلخل مثل MDF است.

 • محافظ­های قابل استفاده با قلمو: مستقیماً بدون رقیق سازی استفاده می­شود.
 • اسپری: پس از خوب هم زدن اسپری، بر روی سطح اجرا می­شود. پس از یک ساعت از خشک شدن لایه اسپری شده، با یک سمباده سطح را صاف کنید. سپس غبار را پاک کرده و برای پایان کار دوباره باید سطح را اسپری نمود.

 پوشش نانوچوب:
نانوچوب از پوشش سیلیکاتی (SiO2) بر مبنای علم نانو استفاده می­کند. این پوشش ویژگی­هایی مشابه شیشه دارد. بنابراین هم برای محافظت از چوب­های خام استفاده می­شود و هم چوب­هایی که فراوری شده­اند (مثلMDF). علاوه بر این مشابه شیشه که شفاف است؛ لایه تشکیل شده بر روی چوب آنقدر شفاف است که هیچ تغییری در رنگ چوب ایجاد نمی­کند. همچنین وقتی از نانو چوب استفاده شود، میزان مصرف مواد شیمیایی کاهش میابد درحالی که تاثیر آن بیش­تر از سایر مواد مشابه است. پس نه تنها با این مواد بافت چوب حفظ می­شود بلکه محافظت بیشتری دربرابر آب و آلاینده­هایی مثل اسید و دیگر آلودگی ها ایجاد می­شود.

روش استفاده از نانوچوب:

چون معمولاً محصولات نانو چوب به صورت اسپری عرضه می­شوند، روش استفاده از آن­ها مشابه محافظ چوب با اسپری است. قبل از استفاده از محافظ­های نانو چوب، برای انواع چوب­های قدیمی و جدید، باید سطح موردنظر را با محلول قارچ­کش شست. زیرا فقط نیاز است که چوب یک مرتبه مرطوب شود تا کپکی که در یک نقطه تجمع پیدا کرده­است؛ به همه قسمت­های چوب منتقل شود. مرطوب شدن چوب ممکن است در هر مرحله از انتقال و انبار چوب اتفاق بیفتد.
با وجودی که محافظ­های نانو چوب از تکثیر آلودگی جلوگیری می­کنند، قادر به کشتن و ازبین بردن منبع آلودگی نیستند. پس پیشنهاد می­شود قبل از هر پوشش­دهی با نانو چوب، چوب را با محلول­های پاک­کننده تمیز کنید.
اسپری نانو محافظ چوب تولید شده توسط شرکت دانش بنیان نانوفرازسپاهان بهترین انتخاب محصول نانو چوب برای آبگریز کردن و محافظت انواع سطوح چوبی است.
 

ویژگی­های نانو چوب

 • کاربرد آسان با اسپری کردن
 • مقاومت و دوام بالا
 • دوستدار محیط زیست
 • طول عمر بالا
 • عدم پوسته پوسته شدن
 • حفظ ساختار چوب
 • قابل استفاده در شرایط محیطی مختلف
 • پایداری در برابر تابش مستقیم نور خورشید و اشعه UV
 • ضد آب و مقاوم در برابر آلودگی ها و جلوگیری از مهاجرت آلودگی به بقیه قسمت­ها
 • کاهش هزینه نگهداری
 • تسریع زمان خشک شدن چوب
 • کاهش احتمال تورم چوب نسبت به سایر روش­ها
 • بهبود اتصال چوب در استفاده­ های بعدی

مزایای نانو چوب

 • عدم پوسته پوسته شدن
 • حفظ ساختار چوب
 • مقاوم در برابر آلودگی ها و جلوگیری از مهاجرت آلودگی به بقیه قسمت­ها
 • کاهش هزینه نگهداری
 • تسریع زمان خشک شدن چوب
 • کاهش احتمال تورم چوب
 • بهبود اتصال چوب در استفاده­ های بعدی

 نانوچوب برای چه سطوحی قابل استفاده است؟

بدون هیچ استثنایی، نانوچوب از کلیه سطوح چوبی و سطوح با بافت چوبی در برابر آسیب­های طبیعی و غیرطبیعی در داخل و خارج ساختمان محافظت می­کند. با تکرارهای دوره ای استفاده از نانو چوب می توانید تمام مصنوعات چوبی خود را در برابر رطوبت و پوسیدگی محافظت کنید.
برای ضد آب کردن انواع چوب ها محصولات ویژه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد که برخی از آنها به شرح زیر است:

نانو چوب برای چوب خام

 • چوب خامی که قرار است دیگر رنگ نشود:

ابتدا محصول -104NFS را ابتدا با 3 برابر آب رقیق کرده و با قلم مو یا اسپری اعمال نمایید. حتماً بعد از حدود بیست دقیقه دوباره تکرار شود. سپس 24 ساعت بعد محلول نانو چوب EC-311 را توسط قلم مو روی سطح اِجرا کنید. شایان ذکر است در این مرحله مقدار مصرف محلول نانو چوب EC-311 کم و به صرفه است.

 • چوب خامی که قرار است رنگ شود:

 

نانو چوب برای چوب رنگ شده

برای سطوح رنگ شده، مثل در حمام و دستشویی و یا میز نهار‏خوری یا هر مصنوع چوبی رنگ شده، محلول نانو چوب EC-311 را بدون رقیق سازی با پولیش دادن اعمال کنید. قبل از استفاده، ظرف محتوی محلول نانو چوب EC-311 محصول شرکت نانو‏فراز‏سپاهان را به خوبی تکان دهید تا کاملاً یکنواخت گردد. بعد از هر اسپری با یک دستمال تمیز پولیش دهید.
دقت کنید کل سطح را اسپری نکنید و بعد شروع به پولیش بنمایید، در واقع به طور متناوب یکبار اسپری و یکبار پولیش انجام دهید تا کل سطح نانو شود. بهتر است یراق آلات متصل به وسایل چوبی را قبل از پوشش نانو باز کنید تا سطح چوبی زیر آن هم نانو شود. لازم است قبل از اعمال نانو چوب تمام قسمت‏ها بررسی شود. اگر قسمت‏های رنگ نشده و یا نیاز به بتونه‏کاری وجود دارد حتماً قبل از اجرای نانو چوب مرتفع گردد.  لازم است بدانید تکرار های دوره ای در شرایطی که کیفیت چوب و یا کیفیت رنگ پایین است، به حفاظت چوب شما کمک شایانی می کند.
هر یک لیتر محلول نانو چوب برای 20 تا 30 متر مربع چوب رنگ شده قابل استفاده است.

ضد آب کردن ترموود

محصول THERMOWOOD SEALER را روی سطح با قلم مو یا اسپری اجرا نمایید. در هنگام اجرا دقت شود که سطح کاملاً اشباع گردد. برای حصول نتایج بهتر لازم است برای برای سطوح ترموود خام حتماً سه دست به فاصله یک ساعت بین هر دست، پوشش دهی را انجام دهید. برای سطوح ترموود رنگ شده حتماً دو دست به فاصله یک ساعت بین هر دست، پوشش دهی را انجام دهید.

MDF

روی دیواره‏ های کناری قطعه MDF را با محلول نانو چوب EC-311 توسط قلم ‏مو پوشش داده و بعد از سی دقیقه تا یک ساعت دوباره پوشش دهی تکرار شود. در مرحله بعد می‏بایست توسط استادکار، پی‏وی‏سی آن به روش معمول چسبانده شود.توصیه می‌‏شود، برای افزایش خواص محافظتی و ضدآبی، بعد از اجرای پی‏ وی‏ سی، مجدداً محلول نانو چوب EC-311 روی سطح پی‏وی‏سی‏ شده و سطوح MDF اسپری و پولیش داده شود.
یک لیتر نانو چوب برای 25 متر طول از MDF با ضخامت 16 میلی‏متر می‏باشد. این مقدار بر اساس دو بار اجرا یعنی اجرا دست اول و تکرار دوباره آن محاسبه گردیده است.

از کجا نانو پوشش محافظ چوب بخرم؟

همین امروز از نانو پوشش محافظ چوب استفاده کنید و چوب خود را برای همیشه از آسیب یا پوسیدگی محافظت کنید. نانو چوب ما عایق رطوبتی یا همان عایق ضدآب چوب است و به جای ایجاد یک مانع موقت مانند اکثر محصولات دیگر، عمیقاً در خود چوب جذب می شود و مانند پوشش های سطحی از بین نمی رود. این محصول نانو چوب بدون تغییر در ظاهر چوب به الیاف چوب می‌چسبد. از نانوپوشش محافظ چوب ما بر روی تمام محصولات چوبی خود در داخل و خارج از خانه، از جمله درب سرویس بهداشتی، کابینت زیر سینک ظرفشویی، مبلمان، کفپوش، کابینت، آلاچیق، دیوارپوش، الوار ساختمانی، نرده و غیره استفاده کنید. نانو چوب همچنین از چوب در برابر قارچ و کپک محافظت می کند و محیطی سالم تر و سطوح چوبی جذاب تر را تضمین می کند.
نانومحافظ چوب برای ارائه نتایج برتر در تمام محصولات چوبی شما بارها طبق استانداردهای ضدآب و ضدتورم و استاندارد های هوازدگی چوب آزمایش شده است. این عایق ضدآب چوب به راحتی با استفاده از اسپری روی سطح تمیز و خشک اعمال می شود.
 
 

تجربه مشتریان
TESTIMONIAL
سوالات متداول
FAQ

آیا برای خرید سوال دارید ؟
مشاوران ما در خدمت شما هستند

دیدگاه ها
COMMENTS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.