تمیز کردن دوده و چربی نمای ساختمان :معایب روشهای سنتی و معرفی روش جدید

فهرست مطالب

رفع دوده و چربی و پاکسازی نمای ساختمان

بیش تر افراد  به تمیزی و جلای داخل ساختمان اهمیت می دهند بدون توجه به این که چقدر ظاهر بیرونی یک خانه مهم است. تمیز کردن نمای ساختمان یکی از مهم ­ترین اصول حفظ و نگه ­داری آن است. به طور ایده ­آل هر شش تا 12 ماه باید نمای ساختمان را تمیز نمود تا علاوه بر حفظ معماری و زیبایی ساختمان ارزش مالی آن نیز حفظ شود. یک شست و شوی مناسب همه ذرات ریز و آلاینده ­هایی که در طول سال جذب ساختمان شده ­اند را حذف می ­کند. آلاینده ­هایی که جذب مواد ساختمان می ­شوند معمولا به شکل دوده و چربی هستند که نمی­ توان با شست و شوی ساده آن­ ها را از بین برد.
روش­ های سنتی مثل جارو کردن و شستن، آلودگی و کپک را از محل مورد نظر حذف می ­کنند اما بسیار زمانبر هستند. روش های آب پرفشار، انفجار اسفنجی، سندبلاست، چسب­ های شیمیایی  و محلول­های شیمیایی نوین­ ترین روش ­ها در این زمینه هستند که به اختصار توضیح داده می ­شوند و مزایا ومعایب آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

علاوه بر آن پس از تمیز کردن و رفع دوده و چربی از سطح نمای ساختمان بهتر است از پوشش نانو آجر روی سطوح آجری و نانوسنگ روی نماهای سنگی استفاده کنید. نانو پوشش باعث می شود گرد و غبار و دوده و کثیفی در آجر یا سنگ نفوذ نکند و در عوض روی سطح بمانند و بنابراین نسبت به آجر یا سنگ بدون نانو پوشش راحت تر تمیز شوند

شوینده دوستدار محیط زیست مخصوص رفع دوده و چربی از نمای ساختمان (روش پیشنهادی)

شرکت نانو فراز سپاهان با ارائه محصولی با عنوان  BIOCLEAN 331plus نه تنها پاکیزگی محل را تضمین کرده است؛ بلکه با کم­ترین آسیب برای محیط و انسان به فرایند شست و شو سرعت می­بخشد. لازم به ذکر است این محصول زیست ­سازگار، با کم ­ترین  بو و میزان خورندگی مصرف ساده را برای کاربر فراهم کرده ­است. این محصول برخلاف سایر روش ها که با از بین بردن یک لایه از سطح باعث تمیزی می شوند، بدون هیچ گونه آسیبی به سطح اصلی دوده و چربی را حذف می کند. همچنین عدم استفاده از انرژی الکتریکی، این روش را به مکان خاصی محدود نمی کند و از هزینه ها صرف جویی می کند.

RELATED PRODUCTS

استفاده از آب پرفشار در شستشوی نمای ساختمان

یکی از روش ­ها شست و شو با فشار بالا است. شوینده فشاری شامل یک موتور متصل به پمپ فشار بالا است که آب را از مخزن به دهانه می­ رساند. این روش موثر و امن برای زدودن آلودگی و کپک بسیار مناسب است. نکته ­ای که در شست و شو با این روش وجود دارد این است که امکان بلند شدن رنگ با اعمال فشار وجود دارد. علاوه بر این به نیروی متخصص برای این کار نیاز است.
مهم­ ترین مزایای شست و شوی فشار بالا و شست و شو با قدرت بالا عبارتند از:

 1. افزایش محدوده نمای ساختمان: نمای ساختمان یکی از عوامل تعیین­کننده جذابیت معماری آن است که ارزش مادی ساختمان را افزایش می­ دهد.
 2. حفظ شرایط کلی ساختمان: تجمع دوده، آلودگی و کپک منجر به تسریع تجزیه و خرابی ساختمان می ­شود بویژه اگر قسمت­ های عمده آن متشکل از چوب باشد. از این رو نه تنها می توان از ظاهر ساختمان مراقبت کرد، بلکه از وارد شدن هر گونه آسیبی به مواد سازنده ساختمان جلوگیری می ­شود.

در این روش تنها استفاده از دستگاه موثر نمی ­باشد و الزاما بسته به جنس محل شست و شو باید از محلول  ­های چربی و دوده زدا استفاده کرد. این مواد با عنوان مواد تمیز کننده بر پایه مایع شناخته می ­شوند. این مواد به تنهایی انقدر موثرند که بدون نیاز به شست و شو با جت، ساختمان­ های کوچک را دوده زدایی می ­کنند. اگر چربی ­زدایی برای کارخانه ­ها مدنظر باشد، برای کارایی بهتر می­ توان از جت هم استفاده کرد.
عیب این روش این است که آجر مستعد جذب آب و متعاقبا آسیب است. بنابراین برای تمیز کردن آن با آب پرفشار باید تدابیر لازم صورت گیرد. زیرا فشار بالای آب نفوذ آن را به منافذ  افزایش می­ دهد. در نتیجه شاهد تخریب محل خواهیم بود.

به کارگیری سندبلاست در تمیز کردن نمای ساختمان

به فرایند اصلاح سطح با صاف کردن و پاکیزه کردن سطوح سخت با اعمال نیروی خارجی به ذرات جامد روی هر سطح سندبلاست (Sand Blast) گویند. این فرایند برای حذف آلودگی ­ها قبل از رنگ زدن مجدد به سطح باید استفاده شود. از گذشته تا کنون از سیلیکن اکسید (شن) برای سیقل دادن سطوح استفاده می­ شود. امروزه از محدوده وسیعی از مواد مختلف برای دوده­زدایی استفاده می ­شود. انواع مختلف سندبلاست بر اساس جنس شن بکار برده شده عبارتند از:

 1. تکنیک سندبلاست سیلیکا: سیلیکا یا سیلیکن اکسید، یک شن معمولی ست که در فرایند شکاف دادن و تراشیدن هر سطحی بکار می­ رود. به طرز معمول به منظور حذف همه ناخاصی ­ها و فراهم کردن یک سطح تمیز بکار می­ رود. سیلیکا دارای زاویه­ های تیز است که برای زدودن و برداشتن لایه ­ها مناسب است. امروزه به علت مشکلات تنفسی از این ماده برای سندبلاست استفاده نمی ­شود. بنابراین استفاده از سایر مواد کم خطرتر که اندازه­های مشابه و زاویه­ های تیز دارند مطلوب ­تر است.
 2. تکنیک سندبلاست سودا: این تکنیک برخلاف استفاده از سیلیکا که باعث برداشتن رنگ و آسیب به سطح می­ شود، بدون هیچ آسیبی حتی برای فلزات نرم کاربرد دارند. در این روش ذرات سدیم بی­کربنات با هوای کمپرس شده، آلاینده­ ها را حذف می ­کنند.
 3. تکنیک سندبلاست فولاد: این روش شامل استفاده از ذرات فولادی کروی است که تنها برای تمییز کردن سطوح فلزی کاربرد دارد. به راحتی رنگ و زنگ زدگی را می توان از این روش از سطح فلزی حذف کرد. این دسته از سمبلاست ها نه تنها سطح کاملا صیقلی ایجاد می کنند بلکه از فلز لایه برداری کرده و به استحکام آن کمک می­ کنند.

با وجود بازدهی مناسب سندبلاست برای زدودن آلاینده ها از سطوح فلزی، ممعایب زیر استتفاده از آن ها را محدود کرده است. این مشکلات عبارتند از؛

 • ایجاد غبار و آلودگی های محیطی: این آلاینده ها منجر به ایجاد مشکلات تنفسی می شوند. همچنین پایداری آن ها در محیط خطرات این روش را دوچندان می کند.
 • نیاز به برق سه فاز: نیاز به برق منجر به محدودیت مکانی استفاده از این روش می شود.
 • لایه برداری قوی: بالا بودن شدت این روش علاوه بر حذف لایه های کثیفی، منجر به برداشته شدن رنگ، بخشی از دیواره و هر فرسایش دیگر می شود. همین امر منجر به کاهش استحکام ساختمان می شود.
 • ایجاد تخلخل های بیش تر: تخلخل های بالاتر در سطح پس از سندبلاست کردن، باعث آلوده شدن سریع تر سطح می شود که به دفعات به آلودگی زدایی بیش تری نیاز دارد.

رفع دوده و چربی از نمای به کمک انفجار اسفنجی:
سریع­ترین روش برای زدودن آلودگی از سطح آجر و بتن، استفاده از انفجار اسفنجی (sponge blasting) است. در این روش نوین، ذرات اسفنج پس از کمپرس شدن، به سطح کشیده می­ شوند و چربی و دوده را از سطح می ­سایند. نسبت به سایر روش ­های انفجاری و سایشی این  فرایند ناملایمی و غبار کم­ تری ایجاد می­ کند. با وجود بازده مناسب، نیاز به نیروی متخصص و هزینه بالای فرایند مانع اجرای این روش در خارج از صنایع تولیدی و کارخانه ­ها می­شود.

چسب­های شیمیایی:

چسب ­ها و پوست­ کن ­ها به شکل  های مایع و یا ژل بر محل اعمال می ­شوند. پس از سفت شدن، با کندن آن ­ها آلودگی نیز جدا می ­شود. این چسب ­ها بهترین روش برای تمیز کردن محیط ­های کوچک مثل اطراف دودکش و بخاری هستند. به هر حال این روش برای سطوح صیقلی مناسب است نه آجر، بتن و سیمان.

محلول­های شیمیایی:

بهترین و ساده­ ترین روش آلودگی­ زدایی از مصالح ساختمانی استفاده از محلول­ های شیمیایی است. این محلول­ ها چه به تنهایی و چه با ترکیب با سایر روش ­های بالا بکار می­ روند. از این رو روشی همه ­کاره محسوب می ­شود.
برخی از این محلول­ ها شامل محلول­ های اسیدی و خورنده مثل سولفوریک ­اسید، فسفریک اسید و هیدروکلریک اسید است که برای استفاده از آن ­ها به نیروی آموزش دیده نیاز است. علاوه بر این، شوینده های اسیدی نه تنها باعث آسیب به نمای ساختمان می شوند، بلکه آلودگی های زیست محیطی ایجاد می کنند. این آلاینده ها در محیط به مدت طولانی باقی می مانند و با ورود به چرخه حیات حتی سلامتی انسان را نیز تحت شعاع قرار می دهند.

تحویل سریع
پرداخت در محل
ضمانت اصل بودن کالا
پشتیبانی 24 ساعته
گالری
GALLERY
تجربه مشتریان
TESTIMONIAL

آیا برای خرید سوال دارید ؟
مشاوران ما در خدمت شما هستند

دیدگاه ها
comments

8 پاسخ

 1. سلام ما از این محصول تمیز کردن دوده و چربی نمای ساختمان استفاده کردیم بسیار راضی بودیم و از خرید این محصول در نانو پوشش سپاهان راضی بودیم بسیار ممنونم.

 2. سلام و عرض ادب این محصول به جیز اینکه دوده رو از بین می بره سوختگی را هم از بین می برد؟

 3. سلام شما فرمودید که حتما باید با کارواش یا جت واش صنعتی شست و شو داده شود آیا با شیلنگ آتش نشانی هم می توان شست و شو داد ما برای کف پارکینگ مان نیاز به این شوینده داریم و داخل پارکینگ از این شیلنگ ها آتش نشانی داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.