پوشش های پایه آب خودتمیز شونده فتوكاتاليستی، آنتی باکتریال


امروزه به دليل صنعتي شدن جوامع بشري و لزوم استفاده هرچه بيشتر از سوخت‌هاي فسيلي، چهره اكثر شهرهاي دنيا توسط آلودگي‌ها و چربي‌هاي حاصل از اين سوخت‌ ها، سياه و كثيف شده است. به تناسب پيشرفت جوامع، كشف موادي همچون تيتانيوم دي اكسايد در اندازه نانو مي‌تواند راه حل بسياري از مشكلات به وجود آمده باشد. با ايجاد پوششي از اين ماده بر روي نماي خارجي ساختمان‌ها و سازه‌هاي مختلف، مي‌ توان تنها به‌وسيله استفاده از نور آفتاب، آلودگي‌هاي موجود را كه اكثراً تركيبات هيدروكربني مي‌باشند تجزيه كرد و تنها با استفاده از آب، اين آلودگي‌ها را پاك نمود.

اين خاصيت مي‌تواند به‌راحتي در تميز و نو نگه داشتن كليه سطوح داخلي بسيار مفيد باشد كه اين امر باعث طولاني‌تر شدن عمر رنگ‌ها و سازه هاي ساختماني مختلف نيز خواهد شد.
مصارف اين ماده مي‌تواند شامل موارد زير باشد:
1- نماي انواع ساختمان‌ها
2- ديوارهاي داخلي ساختمان ها
3- محافظت از نماي ابنيه هاي تاريخي
و… .
محلول های خود تمیز کننده نانو علاوه بر ایجاد خواص آنتی استاتیـــک که موجب دور نمودن گرد و غبار از سطوح می شوند، می توانند با توجه به خاصیت فتو کاتالیستی خود با جذب آب و نیز با استفاده از نور خورشید (اشعه ی UV) سطح را از هر گونه آلـودگی پاک کنند که از آن با عنوان خود تمیز شوندگی یاد می شود.

همانطور که در شکل فوق مشاهده می شود، اشعه ی UV موجود در نور خورشید آلودگی های روی سطح (مواد ارگانیک) را تجزیه می نماید و آنها را به آب و دی اکسید کربن تبدیل می کند، این فرایند به صورت برعکس در گیاهان انجام می شود یعنی آب و دی اکسید کربن با استفاده از نور خورشید تولید مواد ارگانیک برای گیاهان می نمایند.
1-1-فرایند خود تمیز شوندگی:
تمامی مراحل زیر به صورت خودکار توسط پوشش های خود تمیز شونده انجام می شود.
مرحله اول:نانو ذره موجود در نانو پوشش خود تمیز شونده با تابش اشعه فرابنفش خورشید با آلودگی های روی سطح شروع به انجام واکنش می کند و از این طریق آلودگی های موجود راتجزیه می کند. این عمل موجب جدا شدن این آلودگی ها از روی سطح می شود.
مرحله دوم: سطح پوشش داده شده، از خاصیت آبدوستی برخوردار است. بنابراین آب بر روی این سطوح به شکل قطره در نمی آید بلکه یک لایه نازک (فیلم) از آب تمام سطح را می پوشاند.
مرحله سوم:لایه آلودگی که بر اثر خاصیت فتوکاتالیستی پوشش نانو از سطح جدا شده بود اکنون لایه نازک آب زیر آن نفوذ می کند و تمام آلودگی ها را از روی سطح می شوید.

2- نتیجه گیری
به دلیل گسترش روز افزون جمعیت ساکن بر روی کره زمین و در پی آن رشد بسیار سریع بیماری ها و باکتری های بیماری زا، محققان بر آن شدند تا با استفاده از راهبردهای پیشگیرانه مانع از بروز بیماری شوند چرا که در صورت بروز یک بیماری، کنترل آن و جلوگیری از شیوع آن کاری بسیار سخت و گاهی غیر ممکن خواهد بود؛ لذا ارائه ترکیبی ایده آل و کارآمد با خاصیت آنتی باکتریال با استفاده از مواد فوتوکاتالیست های نانویی که علاوه بر خواص میکروب زدایی از نظر اقتصادی قابل توجیه و با صرفه باشد، می تواند با به کارگیری در اماکن عمومی نظیر بیمارستان ها از انتشار و بیماری زایی باکتری ها ممانعت به عمل آورد. همچنین با به کارگیری و اسپری نمودن این مواد بر روی سطوح خارجی ساختمان ها آلودگی هایی مانند گرد و غبار و ذرات همراه باران که باعث کثیف شدن سطوح می شود، تجزیه می گردد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *