نانوپوششی با خاصیت آنتی باکتریال


مؤسسه لایبنیتز موفق به ارائه پوشش کامپوزیتی حاوی نانوذرات مس و نقره شده است که علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی، خواص آنتی‌باکتریال نیز دارد. استریل بودن و ایجاد شرایط بهداشتی، موضوع بسیار مهم در بیمارستان‌ها، آشپزخانه‌ها، سیستم‌ها …
مؤسسه لایبنیتز موفق به ارائه پوشش کامپوزیتی حاوی نانوذرات مس و نقره شده است که علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی، خواص آنتی‌باکتریال نیز دارد. استریل بودن و ایجاد شرایط بهداشتی، موضوع بسیار مهم در بیمارستان‌ها، آشپزخانه‌ها، سیستم‌های تهویه و کولرها است. بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده و بسته‌بندی‌کننده مواد غذایی به دنبال پاکیزه نگهداشتن محیط کاری خود هستند. باکتری‌ها و قارچ‌ها از جمله عوامل تهدید کننده سلامت انسان هستند.
محققان مؤسسه لایبنیتز موفق به ارائه پوششی شدند که در مقابل خوردگی مقاوم بوده و خاصیت آنتی‌باکتریال دارد. در این پوشش از نانوذرات نقره و مس استفاده شده است که خاصیت میکروکشی دارند. این پوشش کامپوزیتی قابلیت استفاده در منسوجات و سطوح مختلف را داراست.
کارستن بیکر ویلینگر از محققان این پروژه می‌گوید: «این فناوری جدید به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند مانع از تجمع میکروب‌ها و قارچ‌ها روی سطوح مختلف شود.»
نانوذرات مس‌ و نقره موجود در این پوشش به آرامی وارد محیط می‌شود. به دلیل ابعاد نانومتری این فلزات، مساحت سطحی آن‌ها بالاست و در نتیجه اثربخشی بالایی دارند. از آنجایی که مصرف یون‌های موجود در این پوشش بسیار کم است، اثر ضدمیکروبی آن تا چندین سال ادامه خواهد داشت. سطح این پوشش دارای خاصیت ضدچسبندگی است؛ بنابراین میکروب‌ها، خواه مرده خواه زنده، نمی‌توانند به این سطح بچسبند. با این ویژگی، امکان تشکیل فیلم‌های زیستی روی این سطح به حداقل می‌رسد.
این گروه تحقیقاتی با استفاده از استاندارد ASTM E2 180 موفق به اثبات خاصیت ضد میکروبی و عدم امکان تشکیل فیلم زیستی روی این سطح شدند.
این پوشش را می‌توان روی سطوح مختلف نظیر پلاستیک، سرامیک یا فلزات قرار داد. برای اعمال این پوشش می‌توان از روش‌هایی نظیر اسپری، غوطه‌وری و پخت گرمایی استفاده کرد.
مؤسسه لایبنیتز به دنبال ارائه مواد جدید برای استفاده در حوزه‌های مختلف است. این مجموعه با 195 کارمند در سه حوزه نانوکامپوزیت، مواد زیستی و مواد بین‌سطحی فعالیت دارد.
Anti-microbial coatings with a long-term effect for surfaces – presentation at nano tech 2015 in Japan

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *